Niedziela 11 czerwca 2023
Władza publiczna jako służba!
11 czerwca 1999 roku Jego Świątobliwość Papież Jan Paweł II przybył do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Po raz pierwszy w historii Ojciec Święty, Głowa Kościoła katolickiego, złożył wizytę w parlamencie narodowym. Był to siódmy dzień pielgrzymki Jana Pawła II w Polsce, najbardziej wypełniony spotkaniami dzień wizyty. Po poświęceniu Pomnika Armii Krajowej i Państwa Podziemnego Jan Paweł II udał się do Sejmu na spotkanie z posłami i senatorami, przedstawicielami rządu, korpusem dyplomatycznym, przedstawicielami sądownictwa i radą ekumeniczną. Mocno w tę wizytę wpisują się słowa: ,, „Polityka i prawo mają sens wtedy gdy w jej centrum jest człowiek”.
W kaplicy sejmowej znajduje się obecnie obraz z wizerunkiem św. Jana Pawła II. Ojciec Święty wielokrotnie podkreślał, że demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm. Zaznaczał, że wykonywanie władzy politycznej czy to we wspólnocie, czy to w instytucjach reprezentujących państwo powinno być ofiarną służbą człowiekowi i społeczeństwu.